Wersje językowe

Zofia Kossak - "Poles Saving Jews"

Cena: 99,00 zł 99.00

Opis

Kolekcja "Poles Saving Jews" - " Polacy Ratujący Żydów" Red is Bad 2019

Koszulka z dużym nadrukiem z przodu. Z tyłu minimalistyczny nadruk "Poles Saving Jews". U dołu koszulki wszyta metka żakardowa z logo marki. Potnik z estetycznej taśmy jodełkowej, w kolorze szarym.

Uszyto w Polsce.
Wszystkie komponenty, z których jest uszyta koszulka, zostały wyprodukowane w Polsce.

Polska produkcja. Polska jakość.

ilość szt.
Dodaj do listy życzeń
* - Pole wymagane
Ocena: 0

Tabela rozmiarów

Tabela rozmiarów

Opis

„Świat patrzy na tę zbrodnię, straszliwszą niż wszystko, co widziały dzieje – i milczy. Rzeź milionów bezbronnych ludzi dokonywa się wśród powszechnego, złowrogiego milczenia. (...) Nie zabierają głosu Anglia ani Ameryka, milczy nawet wpływowe międzynarodowe żydostwo, tak dawniej wyczulone na każdą krzywdę swoich. Milczą i Polacy. (...) Ginący żydzi otoczeni są przez samych umywających ręce Piłatów”.

Te trudne i ważkie słowa padły z ust wybitnej polskiej pisarki katolickiej w niezwykłym dokumencie „Protest!”, sygnowanym przez Front Odrodzenia Polski, konspiracyjną kontynuację przedwojennej Akcji Katolickiej, wydanym w polskim podziemiu w nakładzie 5000 sztuk, w Warszawie w dniu 11 sierpnia 1942 roku w formie plakatu-ulotki. Został on opublikowany w kilka tygodniu po rozpoczęciu wielkiej akcji likwidacyjnej podjętej przez Niemców w ramach Akcji Reinhardt – w warszawskim getcie.

Publikacja wywołała niezwykłe wrażenie, również w środowiskach lewicowych i żydowskich, ponieważ Zofia Kossak-Szczucka wiązana była z katolickimi gremiami narodowymi, często odnoszącymi się z rezerwą do Żydów i krytykującymi Żydów, głównie z powodu polsko-żydowskiej rywalizacji politycznej, gospodarczej i ekonomicznej. Sytuacja okupacyjna spowodowała jednak konieczność jasnego sformułowania polskiego stanowiska uwzględniającego pełnię specyfiki wojennej.

Autorka podkreśliła dobitnie wagę okoliczności w sposób jednoznaczny: Kto tego nie rozumie, kto dumną, wolną przyszłość Polski śmiałby łączyć z nikczemną radością z nieszczęścia bliźniego – nie jest przeto ani katolikiem, ani Polakiem!”. Warto pamiętać o tym w każdej chwili, również w czasach nam współczesnych.

Staraniem pisarki doszło do założenia organizacji niosącej pomoc – Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, przekształconej później w jedyną tego typu organizację w okupowanej przez Niemców – Europie – „Żegotę”. Warto podkreślić ten fakt zwłaszcza, że za jakąkolwiek pomoc Żydom – na terenie okupowanej polski groziła ze strony Niemców kara śmierci.

Zofia Kossak osobiście pomagała Żydom ukrywającym się po „aryjskiej stronie”, dostarczając fałszywe dokumenty, posiłki, pieniądze, pomagając w ukryciu.

W 1943 roku została aresztowana przez Niemców i uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, a później przeniesiona na warszawski Pawiak, gdzie skazano ją na śmierć. Cudem uratowana w 1944 roku dzięki staraniom polskiego podziemia, wzięła czynny udział w powstaniu warszawskim.

Nie musicie szukać fikcyjnych superbohaterów i idoli gdy dumnie możecie nosić wizerunki tych realnych i prawdziwych. 

Dane techniczne

Tabela rozmiarowa https://sklep609308.shoparena.pl/upload/0456.png

Opinie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium