Wersje językowe

Żegota - "Poles Saving Jews"

Cena: 99,00 zł 99.00

Opis

Koszulka z dużym nadrukiem z przodu. Z tyłu minimalistyczny nadruk "Poles Saving Jews". U dołu koszulki wszyta metka żakardowa z logo marki. Potnik z estetycznej taśmy jodełkowej, w kolorze szarym.

Uszyto w Polsce.
Wszystkie komponenty, z których jest uszyta koszulka, zostały wyprodukowane w Polsce.

Polska produkcja. Polska jakość.

ilość szt.
Dodaj do listy życzeń
* - Pole wymagane
Ocena: 0

Tabela rozmiarów

Tabela rozmiarów

Opis

Kolekcja "Poles Saving Jews" - " Polacy Ratujący Żydów" Red is Bad 2019

Rada Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj to polska podziemna organizacja humanitarna, która powstała 4 grudnia 1942 roku jako organ polskiego rządu na uchodźstwie, będąca bezpośrednim następcą Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom im. Konrada Żegoty, założonego przez Zofię Kossak-Szczucką i Wandę Krahelską-Filipowicz. Jej zadaniem było organizowanie pomocy dla Żydów w gettach i poza nimi, zagrożonych przez opresyjne działania okupacyjnych władz niemieckich. 

Rada działała pod konspiracyjnym kryptonimem „Żegota” (Konrad Żegota), wymyślonym przez wybitną polską pisarkę i działaczkę katolicką Zofię Kossak-Szczucką, a pochodzącym od imienia Konrad i od Żegoty – pseudonimu wielkiego polskiego uczonego Ignacego Domeyki, jednego z konspiratorów, członka Towarzystwa Filomatów, bohaterów dramatu narodowego - III części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

W warunkach konspiracyjnych używano nazwiska fikcyjnej postaci po to, by unikać przywoływania słowa „żyd”, co mogło w warunkach okupacji powodować dekonspirację członów organizacji oraz wzbudzać podejrzenia u władz niemieckich i organów represji.

Trzeba pamiętać, że w warunkach II wojny światowej, na terenach uprzednio należących do Rzeczypospolitej – okupacyjne prawo niemieckie przewidywało karę śmierci dla osób (i ich rodzin) ukrywających i pomagającym Żydom. Tym większym heroizmem były jakiekolwiek działania podejmowane przez Polaków, które miały chronić współobywateli IIRP pochodzenia mojżeszowego.   

Działalność Żegoty była finansowana w 90% ze środków otrzymanych od skarbu państwa delegatury rządu, 10% od organizacji żydowskich.

W czasach, w których prawda bywa wykoślawiana na wszelkie możliwe sposoby, warto manifestować przywiązanie do faktów historycznych i polskiej, chlubnej tradycji narodowej solidarności.

Nośmy się dumnie, pamiętajmy o bohaterstwie przeszłych pokoleń!

Dane techniczne

Tabela rozmiarowa https://sklep609308.shoparena.pl/upload/0456.png

Opinie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium