Wersje językowe

Camo Nekon Kotwica

Cena: 99,00 zł 99.00

Opis

Model ma 188cm wzrostu, 85kg wagi i nosi rozmiar L.

Koszulka z sitowaną na piersi Kotwicą Polski Walczącej, uszyta z dzianiny z kamuflażem inspirowanym kultowymi kamuflażami KRYPTEK Mandrake/Highlander, G-snake oraz cieszącym się wielką popularnością Multicam-em.

Kamuflaż na dzianinie został wykonany metodą druku fenomatycznego (wzór został naniesiony na dzianinę podczas procesu jej wykańczania w dziewiarni),dzięki czemu nadruk jest bardzo lekki,niemal nie wyczuwalny.

 

Kolekcja dyskretna: żakardowa metka RED IS BAD przy dolnej krawędzi oraz sito RED IS BAD na karczku.


Każda koszulka estetycznie zapakowana w foliową torbę z dołączonym kompletem kartonowych zawieszek.

Uszyto w Polsce. Wszystkie komponenty,z których jest uszyta koszulka,zostały wyprodukowane w Polsce.

Polska produkcja. Polska jakość.

 

Skład Materiału:

100% bawełna

Gramatura: 180g

ilość szt.
Dodaj do listy życzeń
* - Pole wymagane
Ocena: 0

Tabela rozmiarów

Tabela rozmiarów

Opis

Kotwica Polski Walczącej to znak,który kojarzy Nam się przede wszystkim z walkami podczas Powstania Warszawskiego. Musimy jednak wiedzieć,że znak ten powstał ponad dwa lata wcześniej a na ulicach Warszawy zaczął pojawiać się od 20 marca 1942 roku i był elementem wojny psychologicznej prowadzonej przeciw niemieckiemu okupantowi.

Na parę miesięcy przed powstaniem w grudniu 1940 Organizacji Małego Sabotażu "Wawer",Aleksander Kamiński naradzał się z przyjaciółmi,w jaki sposób do antyniemieckiej działalności konspiracyjnej wciągnąć młodzież,jednocześnie nie narażając ich na niebezpieczeństwo. Podczas narady,przypomniał sobie co przed wojną pojawiało się na murach ulic Warszawy. Kamiński zwrócił uwagę,że choć wszyscy napisy widzą,nikomu nie udało się zobaczyć tego,kto je malował. Słusznie więc rozumował,że podobnie rzecz się będzie miała,gdy w mieście pojawią się patriotyczne hasła i symbole,wykonane taką samą niewidzialną ręką.

Malowanie symboli  patriotycznych na murach Warszawy nie było ewenementem na skalę Europy. Podobne działania można było zaobserwować także w  okupowanym Paryżu już we wrześniu 1940 gdzie zaczęto rysować kredą na murach Krzyż Lotaryński . Symbol ten był wizytówką tych wszystkich,którzy swe nadzieje wiązali z osobą generała de Gaulle’a. Patrioci norwescy posługiwali się znakiem cyfry 7 wpisywanej w literę H – była to deklaracja wierności i lojalności wobec króla Haskona VII. Holendrzy swoje uczucia wyrażali wypisując na murach trzy litery OZO,odczytywane jako skrót hasła "Oranje zaal overvinnen" (Holandia /zarazem pomarańczowi i dom orański / zwycięży).

Kto był autorem symbolu Kotwicy ?

Komisja  Propagandy Okręgu Warszawskiego ZWZ zorganizowała tajny konkurs,"aby ustalić jakiś symboliczny znak Polski Podziemnej,Polski Walczącej. Wszędzie bowiem dominowała swastyka i chodziło o to,aby temu znienawidzonemu symbolowi terroru i narodowej niewoli przeciwstawić symbol walki i wyzwolenia".

Wśród nadesłanych 27 projektów jedynie dwa spełniały warunki. Pierwszym symbolem były dwa skrzyżowane miecze grunwaldzkie oraz znak,który ostatecznie wybrano,czyli Kotwica.Za autorkę symbolu uważa się Annę Smoleńską (1920 - 19 marca 1943),w każdym razie przynajmniej to ona wysłała pracę na konkurs.  Ostateczny kształt jednak przypisuje się artyście Sokołowskiemu,przyjacielowi Kamińskiego. Trzeba pamiętać,że nie było jeszcze wtedy koszulek patriotycznych a biało-czerwone opaski pojawiły się dopiero podczas Powstania Warszawskiego

Emocje jakie budził symbol Kotwicy Polski Walczącej

"Już od miesiąca na murach Warszawy rysowany jest znak kotwicy. (...) Pewna ilość napisów objaśnia,że znak kotwicy jest znakiem Polski Walczącej. (...) Co dzień ścierany z murów pojawia się na tych murach na nowo,rysowany przez nieznane tysiące rąk. (...) Nie umiemy wytłumaczyć popularności tego znaku. Być może działa tu chęć pokazania wrogowi,że mimo wszystko – nie złamał naszego ducha,że jesteśmy,że czekamy tylko na dogodną chwilę. Może na wyobraźnię rysowników działa symbolika kotwicy – znaku nadziei oraz niezawodności? A może tylko przekorna chęć zagłuszenia wrogiej swastyki – własnym,polskim znakiem? Tak czy inaczej – znak kotwicy opanował stolicę i jest prawdopodobnem,że rozpowszechni się po całym kraju. Niech idzie w świat! Niech niepokoi wroga,niech świadczy – że Polska Walcząca żyje i czuwa". – pisał Kamiński.

Wpływ na morale Polaków i Niemców

O tym jak duży wpływ miał symbol Kotwicy,świadczy niemiecki raport "Miesiąc marzec stał pod znakiem szczególnej aktywności polskiego ruchu oporu. Do kin wrzucano często bomby łzawiące w celu zakłócenia seansów i wywołania niepokoju wśród ludności. Coraz więcej również różnych znaków malowano na budynkach i pomnikach. Wszędzie na domach można było zobaczyć znak Polska Walcząca,w postaci liter P i W połączonych kotwicą". W sprawozdaniu z kwietnia 1942 Aleksander Kamiński meldował swemu szefowi,płk. Antoniemu Chruścielowi: "Przez dwa tygodnie prowadzono akcję rysowania (kredą,farbą) znaku Polski Walczącej – kotwicy. Akcja powyższa wypadła dobrze. Ulica spontanicznie współdziałała w rysowaniu kotwic. W dwóch dzielnicach wywieszono transparenty ze znakiem kotwicy". Począwszy od 20 marca 1942,gdy znak ten na ulicach Warszawy pojawił się po raz pierwszy,w jego upowszechnianiu wzięło udział ok. 400 członków "Wawra". Chłopcy i dziewczęta najczęściej posługiwali się kredą,farbą lub smołą,z czasem wprowadzony został do użytku szablon. Tadeusz Zawadzki,legendarny "Zośka",wyróżniający się w tej akcji,otrzymał dumny przydomek "Kotwicki". Jego kolega,Jan Bytnar "Rudy",zasłynął namalowaniem Kotwicy wysoko na cokole pomnika Lotnika na placu Unii Lubelskiej.

 Symbol Kotwicy,choć pojawiał się na początku jedynie na ulicach Warszawy,stopniowo rozpowszechniał się w całym okupowanej Polsce. "Godło,Kotwica Polski Walczącej. Od kilku miesięcy na murach Warszawy obok aktualnych napisów,rysunków i dowcipów pojawia się wszędzie znak Polski Walczącej,składający się z liter P. W.,połączonych w kształt kotwicy. Symbol ten (...) nie pozwala Niemcom ani na chwilę zapomnieć o nieugiętym duchu Narodu Polskiego i o bliskim już dniu porachunku".

 

Dane techniczne

Tabela rozmiarowa https://sklep609308.shoparena.pl/upload/0456.png

Opinie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium