Szukaj

Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj" - były podopieczny Fundacji Red is Bad

Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj" - były podopieczny Fundacji Red is Bad

Zbigniew Matysiak był osadzony w areszcie przy ul. Krótkiej w Lublinie, w więzieniu na Zamku Lubelskim, w wiezieniach w Sieradzu i Mokotowie. 
Sportowy duch walki towarzyszył Matysiakowi od dziecka. Niezależnie od tego jak trudne były czasy, nic nie przeszkodziło mu w rozwijaniu sportowych pasji przez całe życie. W czasie okupacji należał do tajnej grupy bokserskiej, prowadzonej przez Stanisława Zalewskiego. W 1943 roku dołączył do lubelskiej grupy konspiracyjnej, a w marcu 1944 roku do Armii Krajowej - do oddziału „Romana" w zgrupowaniu „Zapory" - gdzie dzielnie stawiał opór czerwonemu okupantowi. 

Pierwszą najpilniejszą rzeczą jaką ufundowaliśmy "Kowbojowi" był pobyt w sanatorium leczniczym. Kombatant podczas niesamowicie ciekawej rozmowy przytoczył wiele historii ze swojej barwnej przeszłości. Pomimo swoich 94 lat, pan Zbigniew to człowiek wciąż niezwykle bystry i pamiętający najdrobniejsze detale ze swojego życia. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem poczucia humoru i niesamowitej formy Pana Zbigniewa. Podczas długiej wieczornej rozmowy bohater wspominał o trudach bycia Żołnierzem Wyklętym, o codziennej ciężkiej walce i zmaganiach z wrogiem. Co budujące stwierdził, że niczego nie żałuje, i że jego zdaniem niezależnie od okoliczności, nawet jeśli jest ciężko a wszyscy dookoła rezygnują, warto dalej walczyć o swoje ideały, nie tracić wiary, być niezłomnym, iść do przodu mimo przeciwności i ponad wszystko kochać Polskę...

 

Odszedł na wieczną wartę w dniu 13 września 2018.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium