Szukaj

Karabinek msbs556mm

CIEKAWOSTKI Z REDISBAD: KARABINEK MSBS 5,56 MM

Modułowy System Broni Strzeleckiej - bo tak brzmi rozwinięcie skrótu - to w pełni polska produkcja, która docelowo ma zastąpić broń strzelecką pochodzenia sowieckiego i jej pochodne, wciąż jeszcze obecne w polskiej armii. Projekt MSBS to efekt badań i projektów naukowych rozpoczętych jeszcze w 2003 r. W roku 2012 Fabryka Broni w Radomiu i Wojskowa Akademia Techniczna utworzyły konsorcjum, którego celem było zrealizowanie projektu pod nazwą „Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm”. Program otrzymał kryptonim MSBS 5,56 RAWAT (od "Radom" i "WAT"). Projekt MSBS stanowi część większego przedsięwzięcia pod nazwą "TYTAN", którego celem jest wyposażenie żołnierza polskiego w najnowocześniejszy sprzęt bojowy rodzimej produkcji. Program "TYTAN" czyli Zaawansowany Indywidualny System Walki rozpoczął się w 2007 r. i jest w niego zaangażowanych kilkanaście firm. "TYTAN" ma składać się z ok. 30 elementów i obejmować nowe mundury z nowymi wzorami kamuflażu, nowe systemy ochrony, łączności i przenoszenia oraz nową broń. Jednym z elementów będzie podsystem C4I, dzięki któremu żołnierz będzie otrzymywał i przetwarzał dane oraz przesyłał je dowódcy. Nowe mundury umożliwią monitorowanie stanu zdrowia rannego żołnierza czy poziom jego zmęczenia poprzez sieć elektronicznych sensorów umieszczonych w materiale. Zmianie ulegną też kamizelki kuloodporne - nowe będą lżejsze i bardziej wytrzymałe. Karabinki zaprezentowano w 2015 r. Stworzono 5 wersji w wersji klasycznej - kolbowej i 5 w wersji typu "bull-pup" czyli bezkolbowej.

 

Obydwie wersje dostosowane są do amunicji standardu NATO - 5,56 x 45 mm. Modułowość karabinka MSBS jest znaczna - można np. wymienić lufę o kalibrze 5,56 mm na kaliber 7,62 mm, doczepić granatnik, wymienić lufę na dłuższą, żołnierz może doczepić dodatkowy uchwyt. Według ekspertów na uwagę zasługuje - i jednocześnie świadczy o jego nowatorstwie - dostosowane broni do potrzeb żołnierzy prawo- i leworęcznych. Uzyskano to poprzez zdublowanie elementów manipulacyjnych broni, takich jak rękojeść suwadła, przełącznik rodzaju ognia czy zatrzask magazynka po obu jej stronach. Karabinek MSBS posiada mechaniczne przyrządy celownicze, lecz docelowo będzie to urządzenie kolimatorowe. Oprócz tych wersji wyprodukowano jeszcze jedną, przeznaczoną dla Kompanii Reprezentacyjnej WP. Zastąpi ona karabinki pochodzenia sowieckiego typu SKS.

3 maja 2016 r. podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Kompania Reprezentacyjna wystąpiła już z nowymi karabinkami.

Testy, które nowa broń przeszła do tej pory, dały wyniki pozytywne, co pozwala optymistycznie patrzeć na dalszy rozwój MSBS. Szczególnie warte podkreślenia jest to, że system MSBS jest od początku do końca polską produkcją.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium