Szukaj

Jan Kazimierz

REDISBAD HISTORYCZNIE: JAN KAZIMIERZ

Ostatni król z dynastii Wazów urodził się 22 marca 1609 r. Był postacią barwną - brał udział w wojnie trzydziestoletniej jako pułkownik wojsk cesarskich, po niej w 1643 r. trafił do zakonu jezuitów w Rzymie, a trzy lata później otrzymał nominację kardynalską, mimo braku święceń. Z funkcji zrezygnował, kiedy po śmierci 7-letniego syna Władysława IV został pretendentem do tronu polskiego.

Wybrany podczas elekcji na władcę Rzeczpospolitej 20 listopada 1648 r., koronowany na Wawelu 17 stycznia 1649 r. Władzę objął w bardzo trudnym czasie - trwało powstanie Chmielnickiego, następnie rozpoczęła się wojna z Moskwą (1654 r.), a rok później "potop szwedzki". Król na pewien czas udał się na Śląsk, poza ówczesne granice Rzeczpospolitej. W okresie panowania Jana Kazimierza doszło do niekorzystnych rozwiązań, które miały przynieść w przyszłości tragiczne dla Polski konsekwencje. W 1652 r. po raz pierwszy zerwano sejm przy użyciu zasady "liberum veto", traktatami welawsko-bydgoskimi z 1657 r. król zrzekł się lenna pruskiego, niezwykle silną pozycję zajęła magnateria, która niejednokrotnie usiłowała prowadzić własną politykę zagraniczną. Król próbował wzmocnić władzę królewską, choć raczej ze względu na swe własne interesy dynastyczne (odzyskanie korony szwedzkiej) niż dobro Rzeczpospolitej. Poślubił swą szwagierkę, wdowę po swym bracie Władysławie IV - Marię Gonzagę.

Będąc zapatrzoną w Ludwika XIV, była ona zwolenniczką silnej władzy królewskiej i dbałą o interesy francuskie w Europie Środkowej. Jan Kazimierz przez współczesnych był oceniany dość surowo - wystarczy wspomnieć, że skrót ICR, który tłumaczył się jako "Ioannes Casimirus Rex", jego poddani rozwijali jako "Initium Calamitatis Regni" - początek nieszczęść królestwa. Król abdykował 16 września 1668 r. i przeniósł się do Francji. Zmarł 16 grudnia 1672 r.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium